Terezu Bebarovou jsme vyzpovídali, když se ve svém útulném modro bílém domečku na kraji Prahy připravovala na křest svojí první knihy, která se jmenuje Čas na TeBe.

 

Terezo, o jakou knihu jde?  

Pro mě je to takzvaná srdcovka, je to vlastně takový kompilát, výběr toho nejzajímavějšího, co se nám podařilo za rok, co připravujeme náš projekt Čas na Tebe, posbírat. Čtenáři v knize najdou vedle pestré mozaiky receptů, návodů, rad a dobrých tipů i rozhovory se spoustou šikovných a inspirujících lidí, kteří se často i v komplikované době dokázali vzepřít osudu.

 

Takže je to další publikace receptů?

Kdepak, nejen to. Je mnohem pestřejší a zábavnější. Receptů v ní najdete spoustu a výborných, protože mi do ní přispěli takové pekařské celebrity jako vynikající cukrář a pekař Josef Maršálek, ale také například technoložka pečení pořadu Peče celá země Zlatka Otavová, nebo královna bezlepkové kuchyně Radka Vrzalová a pět kousků tam mám i já, originály z naší rodinné kuchařky. Ale také obsahuje celou řadu dobrých tipů, rad, návodů a rozhovorů se zajímavými hosty, kteří se objevili v našem pořadu.

 

To zní zajímavě, ale proč takovou knihu vlastně vydáváte? 

Tak za prvé bychom rádi čtenářům nabídli praktickou příručku, kterou mohou využít v kuchyni, v dílně, nebo třeba na chalupě a také bychom chtěli touhle knížkou poděkovat těm stovkám lidí, kteří se na našem projektu už před rok podíleli a podílí.

 

Zdá se, že v lockdownu jste zrovna nezahálela?

Kdepak, myslím, že to pro mě i pro celou mou rodinu bylo jedno z nejhektičtějších období. Ale určitě jsem v tom nebyla sama.  Pro spoustu lidí to byla příležitost vystoupit ze zajetých kolejí. A jsem moc ráda, že nás to přimělo vytvořit něco vlastního. Díky tomuhle projektu jsem zjistila, čeho všeho jsem, vedle práce herečky, schopná. Poznala jsem spoustu zajímavých lidí a hromadu se toho naučila. Tahle knížka je toho důkazem a snad mohu prozradit, že s mým věrným spolupoutníkem Josefem Maršálkem už pracujeme na další.

Jak jste vlastně sháněli své hosty do pořadu?

Ze začátku nám v tom pomohla dobrá známost s manžely Izbickými. Ti pořádají už dvacet pět let v Berouně hrnčířské trhy a dali mi tipy na zajímavé řemeslníky. A postupně to začalo bobtnat.

 

Co vy? Máte vyzkoušeno něco z vaší knihy i u vás doma? 

To víte, že ano. Když vás obklopí tolik šikovných lidí, tak vám nic jiného nezbývá. Některé tipy a vychytávky zdomácněly dokonce v celé rodině. Já tedy hlavně peču chleba, štrůdl, občas banánový chlebík od Pepy Maršálka (v tom jede mimochodem i moje maminka), můj tatínek zas vyrábí, díky manželům Abtovým z Tátova sadu, domácí cider, věnce dělám ze zásady už jen v kýblu, podle super inspirativní influencerky Terezy Rak atd. atd.

 

To zní všechno opravdu zajímavě, tak nám ještě povězte, kde tuhle knížku můžeme koupit?

Knihu vydalo nakladatelství XYZ, což je součást Albatros Média, takže buď u nich, nebo je dostupná u všech dobrých knihkupců anebo si jí jednoduše můžete objednat u nás, v našem e-shopu přes web: www.casnatebe.cz, kde mohou naši fanoušci dostat knížku přímo s věnováním.

 

Tak děkujeme Terezko a přejeme vám i vaší nové knížce hodně štěstí.

Děkuji. A pokud si knihu pořídíte, uděláte radost sobě, nebo třeba svým blízkým, kteří rádi pečou, vaří, něco vyrábí nebo například kutí. Jsme šikovný národ, kde stále platí – zlaté české ručičky. Zároveň se tak trochu stáváte součástí téhle naší pouti za poznáním a objevováním nesmírně šikovných a inspirativních lidí!

 

Vaše Tereza Bebarová